کامپوزیت و لمینت

کامپوزیت یا لمینت ؟

کامپوزیت و لمینت‌های دندانی هر دو از درمان‌های زیبایی دندان هستند که به زیبایی و تغییر ظاهر دندان‌ها کمک می‌کنند.
در هر یک از این درمان ها، یک لایه نازک به دندان ها می چسبد (معمولاً حدود 6 تا 10 دندان در هر فک بالا و پایین که در لبخند دیده می شود) و رنگ، اندازه و شکل دندان را تغییر می دهد.
تفاوت بین کامپوزیت و لمینت در موادی است که از آن ساخته شده اند. این تفاوت باعث می شود مراحل این درمان ها و همچنین ویژگی های هر یک از آنها متفاوت باشد.

برای تعیین امکان‌پذیری این درمان‌ها برای بیمار در جلسه معاینه، دندان‌ها، رابطه بین دندان‌های قدامی بالا و پایین و روابط بین شکل دندان و صورت به دقت بررسی می‌شوند.
ممکن است یک یا هر دوی این درمان ها برای بیمار امکان پذیر باشد. گاهی اوقات ممکن است قبل از استفاده از کامپوزیت یا لمینت دندان، یک درمان اولیه مانند کانتور کردن لثه برای یک یا چند دندان که در لبخند دیده می شود، مورد نیاز باشد. گاهی اوقات هیچ یک از این درمان ها امکان پذیر نیست و ممکن است بیمار نیاز به ارتودنسی یا حتی جراحی ارتودنسی داشته باشد.

لمینت و کامپوزیت

روکش دندان یک پوسته نازک است که از دو ماده مختلف کامپوزیت و لمینت ساخته شده است. آنها به طور مستقیم توسط دندانپزشک روی دندان ها قرار می گیرد.

ونیرهای کامپوزیت به دلیل رنگ پذیر بودن و شکنندگی نسبتاً بالا ارجحیت کمتری دارند. با این حال همچنان طرفداران زیادی دارد زیرا آماده شدن و نصب آن ها بر روی دندان بیمار زمان کمتری می برد و بیمار می تواند در یک جلسه لبخند زیبایی داشته باشد.همچنین دندان ها کمتر تراشیده می شوند.

با اینکه تراش کمتر دندان برای سلامت دندان ها بهتر است اما معایبی دارد، از جمله تغییر نکردن اندازه و شکل دندان ها که باعث می شود لمینت ها از نظر ظاهری نسبتاً برجسته باشند و تفاوت کامپوزیت و لمینت در ظاهر نیز مشهود است.

لمینت نسبت به کامپوزیت کمتر مستعد لکه شدن است و دوام بیشتری دارد، بنابراین اگر به درستی از آنها مراقبت کنید، تا ده سال عمر می کنند. همچنین ظاهر این نوع روکش دندان بسیار طبیعی و زیبا است و معمولا از این نوع روکش برای طراحی لبخند هالیوودی استفاده می شود. برای قرار دادن صحیح آنها روی دندان های بیمار، لازم است یک لایه نازک از مینای دندان برداشته شود و تغییرات جزئی در شکل دندان ها ایجاد شود. هدف از این تغییرات این است که روکش ها به درستی روی دندان ها قرار بگیرند و ظاهری حجیم و غیر طبیعی روی دندان ایجاد نکنند.

هزینه لمینت تقریباً دو برابر کامپوزیت است. اگرچه ممکن است ونیرهای کامپوزیت زودتر آسیب ببینند، اما به راحتی قابل ترمیم هستند. در مقابل، روکش لمینت ها دوام بیشتری دارند اما قابل تعمیر نیستند. بنابراین در صورت شکستگی یا خرابی باید کاملا تعویض شوند.

تفاوت بین کامپوزیت و لمینت چیست؟

 

ظاهر طبیعی

لمینت دندان طبیعی تر از کامپوزیت به نظر می رسد. ذرات پرسلن نور را بهتر از کامپوزیت منعکس می‌کنند و لعاب سطحی روی لمینت‌های دندانی صاف‌تر، براق‌تر و زیباتر از کامپوزیت است.اگر به دنبال دندان هایی هستید که هم سفید، هم زیبا و هم ظاهر طبیعی داشته باشند، باید لمینت را از بین این دو گزینه انتخاب کنید.

دوام و طول عمر
طول عمر هر دو بستگی به نحوه نگهداری دندان هایتان دارد. با این حال، طول عمر مورد انتظار لمینت ها و روکش های سرامیکی دو برابر ونیرهای کامپوزیت است.

طول عمر کامپوزیت های دندانی حدود 5 تا 7 سال است، در حالی که لمینت ها و روکش های سرامیکی می توانند حدود 10 تا 15 سال عمر کنند. کامپوزیت های دندانی به شدت مستعد تغییرات انبساط حرارتی هستند.

مطمئناً به همین دلیل است که کامپوزیت ها نسبت به لمینت ها رنگ بیشتری به خود می گیرند و حتی می توانند باعث لکه دار شدن لبه های دندان پس از یک دوره درمان ونیر شوند. از طرفی ویژگی بسیار مثبت لمینت ها این است که انبساط حرارتی آنها شبیه مینای دندان است.

کامپوزیت دوام بیشتری دارد یا لمینت؟

  • دوام هر دو بسیار به نحوه نگهداری آنها بستگی دارد. با این حال، اگر دستورالعمل های دندانپزشک را برای مراقبت از آنها دنبال کنید، دوام مورد انتظار لمینت ها و ونیرهای چینی دو برابر کامپوزیت ونیر است.
  • ونیرهای کامپوزیت به شدت در معرض تغییرات انبساط حرارتی هستند. قطعاً به همین دلیل است که کامپوزیت ها نسبت به لمینت ها رنگ بیشتری به خود می گیرند و حتی پس از مدتی درمان روکش دندان باعث لکه شدن لبه ها می شود. در مقابل، ویژگی بسیار مثبت لمینت ها این است که انبساط حرارتی آنها شبیه مینای دندان است. این بسیار مهم است و شاید مهمترین دلیل ماندگاری طولانی مدت لمینت ها باشد.
  • همچنین از آنجایی که روکش ها و لمینت های چینی در کوره آزمایشگاهی در دمای بالای 700 درجه سانتیگراد پخته می شوند، ذرات چینی ساختاری مستحکم و بادوام را تشکیل می دهند. در مقابل، کامپوزیت با استفاده از نور آبی در دهان سخت می شود، بنابراین استحکام ونیرهای کامپوزیت به وضوح کمتر از لمینت ها و ونیرهای چینی است.

کامپوزیت یا لمینت؟

روکش ها و لمینت های دندان هر دو راه های خوبی برای بهبود ظاهر دندان ها و طراحی لبخندی زیبا هستند.
علاوه بر این، درمان های غیر تهاجمی هستند که در زمان بسیار کمتری نسبت به روش هایی مانند ارتودنسی به نتیجه خواهید رسید.
با این حال، همانطور که در بخش‌های قبلی خواندید، روکش‌ها و لمینت‌های دندان از نظر مواد اولیه، هزینه و نتایج متفاوت هستند، بنابراین اینکه کدام درمان برای شما بهترین است، کاملاً به شما و دندانپزشک و انتظار شما از درمان بستگی دارد.
به طور کلی اگر به دنبال اصلاحات کوچک و سریع در طراحی لبخند یا شکل و فرم تعداد کمی از دندان های خود هستید، کامپوزیت ونیر گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. زیرا سبک هستند و نیازی به برداشتن مینای دندان ندارند.
اما اگر برای اصلاح شکل، اندازه و فاصله بین دندان ها نیاز به تغییرات اساسی دارید یا به دنبال ثبات رنگ بالا و یا بلیچینگ زیاد دندان ها هستید، لمینت ها و روکش های چینی گزینه بهتری خواهند بود.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *