ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

در این مقاله می‌خواهیم راجع به ایمپلنت دندان صفر تاصد ایمپلنت دندان بهترین نوع ایمپلنت دندان و عوارض و مراقبت‌های ایمپلنت دندان و…صحبت کنیم پس برای گرفتن اطلاعات بیشتر درمورد ایمپلنت دندان ما را تا انتهای مقاله از کلینیک دندان پزشکی مهر شریعتی همراهی کنید.

تعداد جلسات ایمپلنت دندان

ممکن است با توجه به شرایط خاص هر فرد متفاوت باشد. این تعداد معمولاً به عواملی مانند تعداد دندان‌هایی که نیاز به ایمپلنت دارید، وضعیت سلامت دهان و فک‌ها، نوع ایمپلنت مورد استفاده و دیگر عوامل پزشکی مرتبط بستگی دارد.

عموماً ایمپلنت دندان به دو یا چند جلسه تکمیل می‌شود. جلسه‌ها شامل ارزیابی‌های اولیه، جراحی ایمپلنت، مراحل ترمیمی و نصب پروتز است. برای اطلاعات دقیق‌تر، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا برنامه‌ای برای شما تعیین کند.

کاشت دندان طبیعی

کاشت دندان طبیعی یک روش جراحی است که برای جایگزینی یک دندان طبیعی که از دست رفته یا آسیب دیده استفاده می‌شود. این فرآیند به وسیله‌ی ایمپلنت دندان انجام می‌شود که به عنوان ستون مصنوعی در جایگاه دندان طبیعی قرار می‌گیرد. ایمپلنت دندان معمولاً از جنس تیتانیوم ساخته می‌شود و با استفاده از آن، می‌توان دندان مصنوعی یا پلکان دندانی را به آن متصل کرد.

این فرآیند نیاز به تعداد جلساتی دارد و احتمالاً شامل مراحل مانند ارزیابی‌های اولیه، جراحی کاشت ایمپلنت، زمان بهبودی، نصب پروتز و مراقبت‌های بعد از عمل است. انجام این فرآیند توسط یک دندانپزشک ماهر و متخصص توصیه می‌شود تا نتیجه‌ی بهتری به‌دست آید و عوارض کمتری رخ دهد.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

عموماً شامل مراحلی می‌باشد که از صفر تاصد آن را پوشش دهد

 1. ارزیابی اولیه: در این مرحله، دندانپزشک شما ارزیابی کاملی از وضعیت دندان‌ها، فک‌ها، بافت‌های اطراف و سلامت عمومی شما انجام می‌دهد. این مرحله به منظور تشخیص نیاز به ایمپلنت، بررسی محل کاشت و برنامه‌ریزی مناسب انجام می‌شود.
 2. جراحی کاشت ایمپلنت: در این مرحله، ایمپلنت دندان به عنوان ستون مصنوعی در محل پرداختنی قرار می‌گیرد. این جراحی توسط دندانپزشک با استفاده از مواد ساخته‌شده از تیتانیوم انجام می‌شود.
 3. زمان بهبودی: پس از جراحی کاشت ایمپلنت، زمانی برای بهبود و اتصال محکم ایمپلنت به استخوان (پروسه‌ی اسمز) نیاز دارد. این فرآیند به عنوان زمان بهبودی یا ایمپلنت‌سازی به‌صورت ارتوپدی شناخته می‌شود و معمولاً تا چند ماه طول می‌کشد.
 4. نصب پروتز: پس از بهبودی ایمپلنت، پروتز دندان مصنوعی یا پلکان دندانی بر روی ایمپلنت نصب می‌شود. این پروتز به شکل، اندازه و رنگ دندان‌های طبیعی شما طراحی می‌شود تا به‌صورت طبیعی به نظر برسد.
 5. مراقبت‌های پس از عمل: بعد از نصب پروتز، دندانپزشک شما ممکن است مراقبت‌های پس از عمل را توصیه کند. این مراقبت‌ها شامل محدودیت‌های غذایی، رعایت بهداشت دهان و سایر نکات مرتبط با نگهداری ایمپلنت و پروتز است.

ایمپلنت دندان

ماندگاری ایمپلنت دندان

می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار بگیرد و بستگی به مراقبت‌ها، سلامت فک و دندان‌ها، نوع ایمپلنت استفاده شده و عوامل دیگری داشته باشد. اگر ایمپلنت دندان به درستی کاشته شده و مراقبت‌های لازم پس از عمل انجام شود، امکان ماندگاری طولانی مدت و حتی مادام‌العمر وجود دارد.

کدام نوع از ایمپلنت ها ماندگاری بالایی دارند؟

به طور معمول، ایمپلنت‌های تیتانیومی که برای جایگزینی دندان‌های طبیعی استفاده می‌شوند، معمولاً ماندگاری بالایی دارند و به مرور زمان با استخوان فک متحد می‌شوند. اما برای حفظ ماندگاری طولانی‌مدت ایمپلنت، مراقبت‌های منظم از دندان‌ها و پروتزها الزامی است.

برای افزایش ماندگاری ایمپلنت و پروتز دندان

 1. رعایت بهداشت دهان: مراقبت‌های منظم از دهان، استفاده از مسواک و نخ‌دندان، استفاده از آب دهان‌شویه و انجام سفت‌کاری دوره‌ای با دندانپزشک.
 2. از دندان‌پزشک مراجعه کنید: با دندانپزشک خود برنامه‌ریزی منظم داشته باشید و پیشنهادات او را در مورد مراقبت‌ها و برنامه‌های بازدید دندانپزشکی رعایت کنید.
 3. اجتناب از عادت‌های ضررآور: اجتناب از عادت‌های مثل قوس‌خوردگی یا جر زدن به دندان‌ها که می‌تواند به ایمپلنت و پروتز آسیب برساند.
 4. اطلاع از نگرانی‌ها: اگر هرگونه نگرانی یا مشکلی با ایمپلنت داشتید، سریعاً به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

پرهیز از آسیب‌های شدید به دندان‌ها و استفاده منظم از مراقبت‌های دندانی می‌توانند ماندگاری ایمپلنت دندان را بهبود بخشند و مدت زمان استفاده از آن را افزایش دهند.

مراقبت‌های بعد ازایمپلنت دندان

بسیار مهم است تا عملیات موفقیت‌آمیز و ماندگاری ایمپلنت تضمین شود. چند مورد از مراقبت‌های بعد از کاشت ایمپلنت عبارتند از:

 1. استفاده از داروها: دندانپزشک ممکن است داروهای ضد التهاب، ضد درد و آنتی‌بیوتیک به شما تجویز کند. از این داروها به دقت و بر اساس نحوه‌ی تجویز دندانپزشک استفاده کنید.
 2. مراقبت‌های دهانی: به دقت راهنمایی‌های دندانپزشک در مورد مراقبت‌های دهانی پس از عمل را رعایت کنید. شامل برسی و مسواک‌زدن دقیق، استفاده از نخ دندان، و از آب دهان‌شویه استفاده کنید.
 3. محدودیت‌های غذایی: در ایام اولیه بعد از کاشت ایمپلنت، می‌توانید از مواد غذایی نرم و خنک استفاده کنید. مصرف غذاهای نیمه مایع و آبمیوه‌های خنک می‌تواند مفید باشد.
 4. اجتناب از عادت‌های ضررآور: اجتناب از عادت‌های مثل قوس‌خوردگی، جر زدن به دهان یا چیگندن به اشیاء سخت استفاده نکنید تا به ایمپلنت و پروتز آسیب نرسد.
 5. اطلاع از نگرانی‌ها: اگر هرگونه ناراحتی، درد یا علائم غیرمعمولی پس از عمل داشتید، سریعاً به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 6. مراجعه به دندانپزشک: مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی‌ها و تنظیم‌های لازم برای پروتزها و اطمینان از سلامت عملکرد آنها بسیار مهم است.

دندانپزشک شما بهترین راهنما برای مراقبت‌های بعد از کاشت ایمپلنت است. با دقت از راهنمایی‌ها و توصیه‌های او پیروی کنید تا از موفقیت عمل و ماندگاری ایمپلنت بهره‌مند شوید.

ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

اکثر مراجعین به ایمپلنت دندان بدون هرگونه عارضه عملیاتی یا مشکل بزرگ پس از عمل دندان‌کاشت مواجه می‌شوند. اما همچنان ممکن است برخی عوارض و مشکلات معمول در مراحل بعد از عملیات دندان‌کاشت اتفاق بیفتد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. درد و تورم: ممکن است در ایام اولیه بعد از عمل، درد و تورم در محل کاشت ایمپلنت و منطقه اطراف وجود داشته باشد که با مصرف داروهای تجویزی تا حدودی کاهش می‌یابد.
 2. عفونت: احتمال ابتلا به عفونت در محل کاشت ایمپلنت وجود دارد که معمولاً با مصرف آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی مورد درمان قرار می‌گیرد.
 3. لثه‌های حساس: در برخی موارد، ممکن است لثه‌های حول ایمپلنت حساسیت داشته باشند که با مراقبت‌های دهانی صحیح می‌توان این حساسیت را کاهش داد.
 4. ردیابی ناقص: در برخی موارد، ممکن است ردیابی ناقص اتفاق بیفتد که نیاز به تنظیم دوباره ایمپلنت و پروتز دارد.
 5. عدم تعادل فک: در صورت نادرست بودن جنس پروتز یا نامناسب بودن تنظیمات آن، ممکن است باعث عدم تعادل فک‌ها شود.

جمع بندی

 • عوارض و مشکلات با انتخاب یک دندانپزشک ماهر و تجربه‌ای در انجام ایمپلنت دندان کاهش می‌یابند.
 • رعایت مراقبت‌های پس از عمل و مراجعات منظم به دندانپزشک می‌توانند به حفظ سلامت و ماندگاری ایمپلنت و پروتز کمک کنند. در صورت بروز هرگونه نگرانی یا مشکل بعد از عمل، باید سریعاً به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • توصیه می‌شود با دندانپزشک خود مشورت کنید تا برنامه‌ای مناسب برای کاشت ایمپلنت دندان خود تعیین کنید و نکات مرتبط با مراحل ایمپلنت را به‌دقت دنبال کنید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *